New Member Introductions thread
Dec 16, 2022 at 12:03 PM Post #14,177 of 15,538
Hi everyone,

Been lurking around the forum for a couple months now so thought I should make an account for myself. Loved the idea of hi-fi equipment for over 10 years now but haven’t had much of a chance to try out stuff until this last year (mostly because I didn’t know things like CanJam existed). I appreciate all the gear reviews and how alive this forum is. Might post here and there but continue to be a lurker at heart. Cheers and Happy Holidays!
 
Dec 16, 2022 at 12:27 PM Post #14,178 of 15,538
Dobrý den, jsem relativně čerstvý majitel Hugo 2, vadí mi hučení ve sluchátkách při zapnutém napájení a vypnutém akordu. Takže poslední shrnutí z testování. Všechny kabely mají ve sluchátkách brum a pouze v pravém kanálu. Méně citlivé a kratší kabely mají slabší brum, citlivější a delší kabely větší, včetně těch původních (při vypnutém hugo 2 a zapnutém napájení). Při poslechu a tedy s aktivním hugo 2 tam nic není. Asi se budu opakovat, ale štve mě to. Vypnu akord a sluchátka mám stále nasazená a začne hučet. Pokud mám sluchátka zapojená do 3,5 jacku a vedle připojím např. delší kabel než je samotný kabel, brum se zvyšuje. Myslím, že to není správné. nevím jak to vyřešit. Je mi 70 let a už mi pár přístrojů prošlo rukama a nikdy jsem nic podobného v této cenové relaci neviděl. Nevím, jestli si to dokážeš představit, ale otravuje mi to život. Psal jsem více majitelům Hugo 2 na fóru a žádný z nich nemá problém se stejnou kabeláží a stejným připojením. Nevím, zda lze tento problém vyřešit k mé spokojenosti.
Děkuji za vaší podporu.
S pozdravem Petr Husa
 
Dec 16, 2022 at 1:14 PM Post #14,179 of 15,538
Hi, all this is my first post in head-fi.

Jumping from portable to desktop for a while, still finding my best setup.
Hoping here could give me a good direction and wish all of you have a happy X'mas!
 
Dec 19, 2022 at 5:48 PM Post #14,187 of 15,538
¡Hola a todos! Hello everyone! I’ve been wanting to participate in this place for quite a while as I’ve done lots of reading and have learned a ton from all the head-fiers. I’m a professional musician myself and I’ve been always interested in getting the best audio quality at home, been at this hobby for a couple of years now. i guess I will see you around from now on :smile: Cheers!
 
Last edited:

Users who are viewing this thread

Back
Top